AOC BELLET

Innym, zupełnie nietuzinkowa apelacją jest AOC Bellet, nad samym Morzem Śródziemnym.
Już sama jej lokalizacja jest zupełnie zdumiewająca. Winnice wszystkich bowiem winiarzy tej apelacji znajdują się w granicach bardzo dużego miasta !

Miasto to nazywa się Nicea i leży na Lazurowym Wybrzeżu.

Bellet to “wysepka” winna położona pośród słynnych plantacji kwiatowych na stromych wzgórzach górujących na Doliną Var i sama Niceą.

Tutaj, w Nicei, a właściwie na jej północnych przedmieściach, a więc tam gdzie usadowiły się winnice AOC Bellet, zupełnie unikalny mikroklimat pokazuje swoje wyjątkowe oblicze. Winnice uprawiane na okolicznych stokach, są przede wszystkim wspaniale nasłonecznione (nie mniej niż 2 700 h. słońca rocznie) , co w połączeniu z silnymi wiatrami (Mistral i Tramontane) zstępującymi tak z Alp (Alpes Maritimes), jak i wiejącymi od morza tworzą wprost perfekcyjne warunki, pozwalające na powolne i spokojne dojrzewanie gron na krzewach. Dzięki temu, mogą tutaj powstawać wina rześkie i eleganckie. Głównie białe i różowe. Wszystkie winnice usadowiły się na bardzo stromych wzgórzach otaczających Niceę. Winorośl sadzona jest na super wąskich półkach nazywanych tutaj restanques, wyciętych w ekstremalnie ubogim, żwirowym, suchym i pylistym podłożu – podingue, grunt ten, złożony jest głównie z niewielkich otoczaków, osadzonych w biało-żółtym piasku, gdzieniegdzie poprzetykanym cienkimi żyłami gliny.

Kombinacja tych wszystkich uwarunkowań, tworzy tutaj unikalny terroir, zapewniający co roku, pełne dojrzewanie gron dających nadzwyczaj harmonijnie zbudowane wina. Winnice położone są na wysokości 200 – 400 m.n.p.m., natomiast nachylenie stoków , jest tak duże, że użycie jakichkolwiek maszyn jest całkowicie wykluczone. Innymi słowy zbiory są wyłącznie ręczne. Między innymi z tego też powodu cała produkcja AOC Bellet to tylko 80 000 butelek rocznie. Butelek, których, poza regionem samej Nicei, praktycznie nigdzie nie można kupić, za wyjątkiem niszowych butików winiarskich, a także najwyższej klasy i reputacji restauracji. Wina z Bellet najbardziej cenili sobie wielcy znawcy win, m.in. Ludwik XIV, Thomas Jefferson i Jules Romain.

Winnice te, to najprawdopodobniej najstarsze francuskie winnice, uprawiane tutaj już za Fenicjan przybyłych z okolic Marsylii w IV w.p.n.e.

Aktualnie uprawiane są przez 15 rodzin winiarskich, przywiązanych do swoich wielopokoleniowych korzeni winiarskich i tradycyjnie wyczulonych na produkowanie win wyłącznie najwyższej jakości. Całkowita powierzchnia AOC Bellet to 650 ha, w tym ok. 32 ha samych winnic. Zbiory rozpoczynają się w połowie września, i m.in. z uwagi na trudności techniczne (stromy teren) i selekcję tylko najlepszych gron, nigdy nie przekraczają dopuszczalnego limitu tj. 40 hl / ha.

Białe wina AOC Bellet są z reguły głęboko złociste, z silnie wyczuwalnymi aromatami gruszek i białych kwiatów, a także nutami palonych migdałów, miodu i bananów. Bogate wina, bardzo dobrze się starzejące.

Produkowane są wyłącznie z następujących szczepów:
rolle (to najbardziej typowy lokalny szczep, większość białych, francuskich win rejonu Morza Śródziemnego opiera się właśnie na nim, czasem nazywany vermentino. W przypadku AOC Bellet daje prawie 90% produkcji ), a także roussan, spagnol i majorquin, a także chardonnay, ale ten ostatni jedynie w śladowych ilościach.

Szczególnie urzekające są wina różowe AOC Bellet. Szczep braquet zapewnia im delikatny bukiet dzikiej róży i kandyzowanych owoców, doskonale skomponowany z delikatnym, świeżym i wyrafinowanym smakiem.

Czerwone wina AOC Bellet to wina bardzo poważne, rzadko spotykane – prawdziwe rarytasy. Charakteryzują się intensywnym, głębokim rubinowym kolorem, w bukiecie odnajdujemy aromat dzikiej róży i kandyzowanych owoców, z nutami pieprzowymi, wanilii i korzennymi. Ten kolor i bukiet zawdzięczają lokalnym szczepom braquet i folle noire. Posiadając stosunkowo duży potencjał starzenia (10 lat), nadają się idealnie jako wina kolekcjonerskie i inwestycyjne. Najlepsze roczniki to: 2004, 2003, 2001, 2000 i 1998.

Wina czerwone i różowe tłoczone są z następujących szczepów:
La folle noire (czarna wariatka) – lokalny szczep (endemiczny), zawdzięczający swoją nazwę, absolutnej nieprzewidywalności w uprawie. Istnieje również (prawdopodobnie dla zachowania równowagi) biała wariatka (la folle blanche), jednak ta druga, sprawia kłopoty winogrodnikom w innych regionach Francji (np. Vin de Pays des Côtes de Gascogne, Vin de Pays du Bourbonnais, Vin de Pays du Jardin de France )
Le braquet – lokalny szczep, wywodzący swoją nazwę od nazwiska starej, lokalnej rodziny winiarskiej
Le grenache i le cinsault – w śladowych ilościach.